HD:2012:94
- Ämnesord
- MisshandelUppsåtÅtal - ÅtalsbundenhetSkadestånd - Jämkning av skadestånd
- År för fallet
- 2012
- Meddelats
- Diarienummer
- R2011/186
- Liggare
- 2341
- Föredragningsdag
A hade dömts till straff för misshandel för att han med knytnäven hade slagit B en gång i huvudet. Slaget hade orsakat B bl.a. en omfattande inre blödning i skallen. Denna skada hade påverkats av att blodets koaguleringsförmåga rubbats till följd av att B använde en blodförtunnande medicin och av att medicinen medförde en för hög intensitet i vården.
Eftersom A inte under de rådande omständigheterna hade kunnat förutse att hans handlande med övervägande sannolikhet skulle orsaka den nämnda skadan, hade han inte orsakat skadan uppsåtligen. Åtalet förkastades till denna del, eftersom straff hade yrkats enbart för ett uppsåtligt brott.
Det skadestånd som A skulle betala jämkades med stöd av 6 kap. 1 § skadeståndslagen, eftersom allvaret och omfattningen av B:s skada delvis hade berott på att blodets koagulering hade rubbats av den ovan nämnda medicineringen och den för höga intensiteten i vården.
SL 21 kap 5 §
BRL 11 kap 3 §
SkadeståndsL 6 kap 1 §